Mieszkańcy Olkusza z dużą uwagą śledzą, jak władze miasta dbają o roślinność i inne estetyczne aspekty otoczenia. Drzewostan na olkuskiej starówce od kilku lat jest tematem spornym, a po zakończonej rewitalizacji wraca jak bumerang. To, co zdaniem magistratu jest zabiegiem koniecznym i w perspektywie pożytecznym dla drzewostanu, nie podoba się niektórym mieszkańcom. Na ten problem zwróciła uwagę mieszkanka Olkusza, która uważa, że sposób podcinania drzew w ścisłym centrum miasta pozostawia wiele do życzenia.

– Rynek wprawdzie wypiękniał po odnowie, lecz zdecydowanie coś razi. Wygląda na to, że opiekunowie zieleni w tym miejscu zapomnieli o estetycznych operacjach wiosennych, przeprowadzonych na drzewach przed magistratem. Rozkwit zieleni w pełni, czerwiec, a tu straszą kikuty konarów ucinane tak „bez ładu i składu”. Zielone liście niestety już nie potrafiły przykryć hańby ogrodników, którzy oszpecili drzewa w tym reprezentacyjnym miejscu. Czyż nie można było estetyczniej ich przyciąć? A może warto zawsze poradzić się architekta krajobrazu, który by doradził, jakich cięć dokonać, aby drzewa utworzyły piękny szpaler? Może za rok, dwa nareszcie listki zasłonią nagie konary, ale czy drzewa uzyskają ładną sylwetkę przy takim cięciu? Oj wstyd, wstyd – napisała do naszej redakcji mieszkanka Olkusza.

Z prośbą o zainteresowanie się tym problemem zwróciliśmy się do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, który odpowiada za taki stan rzeczy. – Korony drzew zostały zredukowane w celu ich lepszej adaptacji do nowych warunków powstałych po rewitalizacji Rynku. Cięcia były wykonane pod nadzorem osoby posiadającej stosowne uprawnienia, zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Podobne zabiegi przeprowadzane były również w latach ubiegłych, o czym jednak mało kto pamięta, gdyż w okresie późniejszym drzewa odbudowały swoje korony i pięknie się zazieleniły. Zabiegi tego rodzaju stosuje się  również w celu odmłodzenia koron drzew tak, aby stanowiły ozdobę miasta – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

Kto według Was ma rację? Drzewa koło magistratu rynek zdobią czy szpecą? Czekamy na opinie i komentarze na www.przeglad.olkuski.pl!

16
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
orzełMieczyslawa-Teresabambulaxywiatr Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
orzeł
Gość
orzeł

Moim zdaniem, bardzo dobrze podcięte.

Mieczyslawa-Teresa
Gość
Mieczyslawa-Teresa

[quote name=”tak ma być”]Nie ma się co pieniaczyć, trzeba poczekać i pod koniec lata a na drugi rok na pewno będzie pięknie. Proponuję by na ten czas ta wścibska olkuszanka przemieszczała się innymi drogami i by nie siała zamętu. Podejrzewam, że ją ktoś nasłał przed wyborami by magistrat pogrążać a przy tym i burmistrza.[/quote]„Wścibskiej olkuszanki nikt nie nasłał przed wyborami. Rzadko bywam, a tym razem wstąpiłam do kawiarenki z ogródkiem na wprost tego widoku i zachwycając się ogólnym wyglądem Rynku. Ale widok tych drzew w opłakanym stanie poraził i zakłócił ogólne poczucie urody i estetyki tegoż Rynku. Tak, kikuty przetrwają… Czytaj więcej »

bambula
Gość
bambula

Drzewa rzeczywiście wyglądają szpetnie, ale jeśli tylko są zdrowe, a nie usychają, jak napisał jeden z forumowiczów, to jest nadzieja, że w przyszłym roku zazielenią się obficiej. A swoją drogą to pocieszające, że mieszkańcom zależy na estetyce miasta, a nie tylko własnego podwórka i reagują, kiedy coś ich razi.

xy
Gość
xy

a ja poooodziwiam piekne okazy barszczu w rzeczce Baby.

wiatr
Gość
wiatr

Panie Ogrodniku nie ma pan racji. Piszę dlatego, że tak wynika z moich obserwacji na terenie trochę większym niż teren przed ratuszem. I jestem przekonany, że w 2015 roku o tej porze drzewa przed urzędem będą ładnie wyglądać. I pozdrawiam też bardzo serdecznie i do ponownego postu na ten temat w 2015 roku. I na koniec trochę optymizmu a życie będzie dla Pana bardziej łaskawsze.

Ogrodnik
Gość
Ogrodnik

Panie Wiatr bardzo chciałbym za rok pisać o pięknych zielonych liściach drzew w rynku lecz obawiam się że do 2015 drzewa te nie dotrzymają a Pan wtedy będzie w prasie tłumaczył, że owa martwa natura jest elementem małej architektury, która wpisuje się w rewitalizację rynku i była już od dawna zaplanowana. Pozdrawiam

wiatr
Gość
wiatr

Ogrodniku na przyszły rok będziesz się rozpisywał jak to pięknie się rozliściły drzewa w 2015 roku. Teraz jest tak jak z brzydkim kaczątkiem. Na początku było brzydkie a potem wyrósł piękny łabędź. Jest przysłowie – nie od razu rynek zbudowano. A teraz jest piekny.

Bello Romano
Gość
Bello Romano

Oj ktoś tu się podszywa pode mnie (nie w tym artykule oczywiście) JA TEŻ WALCZĘ!

cxcxcx
Gość
cxcxcx

Mnie się podoba i niech tak zostanie. Pieniacze niech chadzają rowami jak im przeszkadza.

ineczka
Gość
ineczka

A co się stało ze słupami ogłoszeniowymi, gdzie mają daszki? W Krakowie, w którym spotkać można identyczne słupy na każdym kroku, nikt nie wpadł na pomysł, aby usunąć z nich daszki… A może ktoś zapomniał o nich w trakcie remontu Rynku, i po prostu „gdzieś się zapodziały”?!
No cóż, mamy piękny Rynek z fontanną, niedawno kupionymi roślinami, a słupy ogłoszeniowe… Lepiej nie mówić! Żenada! A może z okien „urzędników” nie widać tych „olkuskich ślicznot”

Ogrodnik
Gość
Ogrodnik

Panie Rzeczniku, obecny szpetny wygląd drzew w rynku to nie kwestia ich przycięcia – te drzewa po prostu usychają na Państwa oczach, a Wy udajecie przysłowiowego greka rozważając o estetyce ich przycięcia. Drzewa w rynku usychają z powodu braku możliwości przedostania się wód opadowych do gruntu przez nowo powstałe powierzchnie betonowe.

pIs
Gość
pIs

[quote name=”przechodzący”]Najpierw powinny być takie, żeby później były – ładne a nawet piękne. Wszystko jest obcięte zgodnie z przepisami.[/quote]

ale nie z zasadami agrotechnicznymi. Wystarczy zapytać się ucznia z mechanika, jest tam klasa kształtowanie zieleni czy coś w tym rodzaju.

tez baba
Gość
tez baba

drzewa jak drzewa , ale gdzie sie podzialy te ładne iglaki sporzed urzedu i komu preszkadzały…no i 2 ławeczki by sie przydało miedzy tymi drzewami przy parkingu albo gdzies w pobliżu.

Młody
Gość
Młody

[quote name=”tak ma być”]Nie ma się co pieniaczyć, trzeba poczekać i pod koniec lata a na drugi rok na pewno będzie pięknie. Proponuję by na ten czas ta wścibska olkuszanka przemieszczała się innymi drogami i by nie siała zamętu. Podejrzewam, że ją ktoś nasłał przed wyborami by magistrat pogrążać a przy tym i burmistrza.[/quote]

Oczywiście, wszystko jest zaplanowane ze szczegółami – liście odrosna do jesieni, pięknie bedzie przed samymi wyborami, a pod tymi pięknymi drzewami dni Olkusza, chocby na kolejny kredyt ale będą i jeszcze zobaczymy wiele innych pomysłów i atrakcji …

tak ma być
Gość
tak ma być

Nie ma się co pieniaczyć, trzeba poczekać i pod koniec lata a na drugi rok na pewno będzie pięknie. Proponuję by na ten czas ta wścibska olkuszanka przemieszczała się innymi drogami i by nie siała zamętu. Podejrzewam, że ją ktoś nasłał przed wyborami by magistrat pogrążać a przy tym i burmistrza.

przechodzący
Gość
przechodzący

Najpierw powinny być takie, żeby później były – ładne a nawet piękne. Wszystko jest obcięte zgodnie z przepisami.