Szanowna Pani Redaktor, w ostatnim wydaniu Przeglądu Olkuskiego przeczytałem artykuł zatytułowany „12 za , 9 przeciw”, a dotyczący pierwszej sesji Rady Powiatu, podczas której był między innymi wybierany starosta. W artykule sugeruje Pani jakoby „za sprawą radnego Roberta Nielaby” doszło do oddania nieważnego głosu.

Otóż Pani Redaktor, być może „za moja sprawą” zdarzyło się kilka rzeczy podczas tej sesji, ale raczej nie był to głos nieważny. Korzystając bowiem ze swojego uprawnienia od początku sesji oświadczyłem, że będę głosował w sposób jawny. I tak też robiłem przez całą sesję. W przypadku głosowania na starostę wstrzymałem się od głosu zaznaczając znak”x” na obu kartach. Jeżeli traktować tak oddany głos za głos nieważny to podejrzewam, że należałoby unieważnić również pozostałe głosy radnych zaznaczających znak „x” na obu kartach. Idąc dalej tym tokiem rozumowania ważny byłby wówczas głos oddany przez radnego, który zaznaczył „x” na jednej karcie, a drugą pozostawił pustą. Problemem było jednak to, że najprawdopodobniej ktoś z radnych oddał głos „za” na obu kandydatów i w wyniku tego ustalono 12 głosów „za” na jednego kandydata i 11 głosów „za” na drugiego. Czy była to pomyłka? Nie mnie to oceniać. Należy jednak podkreślić, że tak paradoksalną sytuację spowodowało rozdzielenie kart do głosowania na każdego kandydata już począwszy od głosowania na wiceprzewodniczących rady. Takie głosowanie mogło doprowadzić do paradoksu wyborczego. Bo gdyby na przykład 15 radnych zagłosowało na „tak” zarówno na jednego i drugiego kandydata, wówczas obaj uzyskaliby bezwzględną większość głosów ustawowego składu rady, a więc taką większość, która jest wymagana przy wyborze starosty. Co wówczas ? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. Oczywiście bije się w pierś, że niedostatecznie uważnie przeczytałem te kilkadziesiąt stron materiału, który nam dostarczono w postaci ustawy, statutu, zmian do statutu i regulaminu głosowania. Jak się okazuje – jedno czytanie i późniejsze przejrzenie wybranych artykułów i paragrafów to w starostwie stanowczo za mało. Jednak mam też świadomość, że na sali był obecny radca prawny, który powinien czuwać nad prawidłowym przebiegiem głosowania oraz osoby zarządzające tą jednostką, które regulamin czytały pewnie wiele razy.

Z wyrazami szacunku
Robert Nielaba
Radny Rady Powiatu
w Olkuszu

31
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
31 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
NAnkaHeinerpIsbaca Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
N
Gość
N

No i w końcu Wojewoda uznał że sposób głosowania był nieprawidłowy. Ale już za późno, bo starosta sam podał się do dymisji ponieważ Pan Orkisz, który wcześniej kwestionował głosowanie zmienił i zdanie i kolegów i przeszedł na druga stronę.

Anka
Gość
Anka

[quote name=”Karol”][quote name=”pIs”]Wszystko byłoby w porządku jak by był inny wynik. Głosowanie na starostę nie dobre a wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących dobry. Głosowanie przeprowadzono na podstawie tego samego regulaminu z 2013 r. Panowie radni do sesji należy się przygotować (zapoznać się z materiałami sesyjnymi) i wszelkie uwagi należało zgłaszać przed głosowaniem. Nie dziwię się nowicjuszom.ale tak doświadczeni samorządowcy jak np. p. Orkisz .[/quote]Oczywiście – winny jest nie ten co kombinował, ale ten co kombinowania nie wykrył od razu. Prawie jak z wiatrakami w Zimnodole.[/quote]Każdy dokument, czy to plan zagospodarowania przestrzennego dla Zimnodołu, czy też regulamin wyboru starosty trzeba przeczytać co… Czytaj więcej »

Wyborcy
Gość
Wyborcy

[quote name=”Misiek”]Robert Nielaba cyt: ” do Pana „Misiek” – skąd ma Pan pewność , że propozycja intratnego stanowiska nie padła z jakiejś strony, ale pewnie nie przypuszcza Pan nawet , że mogła nie zostać przyjęta” Tzn. że, co prawda dwuznacznie, ale jednak sugeruje Pan, że taką „intratną” propozycję Pan miał? I co? Odrzucił ją Pan? Więc z tego wynika, że interesowało Pana tylko i wyłącznie stanowisko…Starosty!!! Coś mi się wydaje, że Pańska postawa to przerost formy nad treścią 😡 Trochę pokory panie Radny! :-x[/quote]Nielaba wstrzymuje się od głosu, tzn że czeka na propozycję bo zależy mu na kasie. Nielaba miał… Czytaj więcej »

Karol
Gość
Karol

[quote name=”pIs”]Wszystko byłoby w porządku jak by był inny wynik. Głosowanie na starostę nie dobre a wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących dobry. Głosowanie przeprowadzono na podstawie tego samego regulaminu z 2013 r. Panowie radni do sesji należy się przygotować (zapoznać się z materiałami sesyjnymi) i wszelkie uwagi należało zgłaszać przed głosowaniem. Nie dziwię się nowicjuszom.ale tak doświadczeni samorządowcy jak np. p. Orkisz .[/quote]
Oczywiście – winny jest nie ten co kombinował, ale ten co kombinowania nie wykrył od razu. Prawie jak z wiatrakami w Zimnodole.

Heiner
Gość
Heiner

[quote name=”dYL_sOWIZDRZAŁ”]Panie Nielaba!
Zabierając głos i ujawniając jak Pan głosował w trakcie wyboru starosty stracił Pan (cyt. klasyka) doskonałą okazje aby siedzieć cicho. Niech Pan przestanie pleść dyrdymały i wyjaśniać to co jest oczywiste.[/quote]
Ci to jest ten sam Dyl_Sowizdrzał ci jakś nowa podróba? Bardzo proszę o odpowiedź!

pIs
Gość
pIs

Wszystko byłoby w porządku jak by był inny wynik. Głosowanie na starostę nie dobre a wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących dobry. Głosowanie przeprowadzono na podstawie tego samego regulaminu z 2013 r. Panowie radni do sesji należy się przygotować (zapoznać się z materiałami sesyjnymi) i wszelkie uwagi należało zgłaszać przed głosowaniem. Nie dziwię się nowicjuszom.ale tak doświadczeni samorządowcy jak np. p. Orkisz .

baca
Gość
baca

Panie Wojewodo zlikwiduj Pan w końcu ten powiat w Olkuszu, to co ci panowie tam wyczyniają to kretyństwo.
Powiatu olkuskiego nie stać na utrzymywanie powiatu i tego pazernego towarzystwa.

Karol
Gość
Karol

[quote name=”ZEUS12″]Jan Orkisz radny”]12 radnych Rady Powiatu w Olkuszu / bezwzględna większość ustawowego składu rady / zwróciło się do Wojewody Małopolskiego by w trybie nadzoru nad samorządami uchylił uchwałę Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 17 grudnia 2014r .w sprawie wyboru starosty . …Jeszcze raz raz raz przypominam wam się ja JAN ORKISZ POTRZEBUJĘ WŁADZY WŁADZY PIENIĘDZY PIENIĘDZY I WSZYSTKIEGO NA RAZ 😆 😆 😆 😆 :lol:[/quote]Coś tu jest nie tak. 12 radnych podpisało się pod pismem do wojewody o uchylenie uchwały o wyborze starosty. 12 radnych głosowało za wyborem PP na starostę, 12 radnych głosowało przeciw wyborowi wicestarosty. Albo… Czytaj więcej »

ZEUS12
Gość
ZEUS12

Jan Orkisz radny”]12 radnych Rady Powiatu w Olkuszu / bezwzględna większość ustawowego składu rady / zwróciło się do Wojewody Małopolskiego by w trybie nadzoru nad samorządami uchylił uchwałę Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 17 grudnia 2014r .w sprawie wyboru starosty . Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Wojewoda ma 30 dni na podjęcie decyzji. Ustawa o samorządzie powiatowym : Art. 79. 1. Uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem nie jest2. Organ nadzoru, wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważnościuchwały lub w toku tego postępowania, może wstrzymać wykonanie uchwały. Uchwała została doręczona wojewodzie 19 grudnia 2014r. , czyli do 19 stycznia… Czytaj więcej »

Karol
Gość
Karol

Cyt.Jan Orkisz: ” Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Wojewoda ma 30 dni na podjęcie decyzji.”

Czy decyzja wojewody będzie ostateczna, czy też i tą decyzję można jeszcze zaskarżyć?

Jan Orkisz radny
Gość
Jan Orkisz radny

[quote name=”Jan Orkisz radny”]2 radnych Rady Powiatu w Olkuszu / bezwzględna większość ustawowego składu rady / zwróciło się do Wojewody Małopolskiego by w trybie nadzoru nad samorządami uchylił uchwałę Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 17 grudnia 2014r .w sprawie wyboru starosty . Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Wojewoda ma 30 dni na podjęcie decyzji. Ustawa o samorządzie powiatowym : Art. 79. 1. Uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia organowi nadzoru.2. Organ nadzoru, wszczynając postępowanie… Czytaj więcej »

Jan Orkisz radny
Gość
Jan Orkisz radny

2 radnych Rady Powiatu w Olkuszu / bezwzględna większość ustawowego składu rady / zwróciło się do Wojewody Małopolskiego by w trybie nadzoru nad samorządami uchylił uchwałę Rady Powiatu w Olkuszu z dnia 17 grudnia 2014r .w sprawie wyboru starosty . Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym Wojewoda ma 30 dni na podjęcie decyzji. Ustawa o samorządzie powiatowym : Art. 79. 1. Uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia organowi nadzoru.2. Organ nadzoru, wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia… Czytaj więcej »

ja
Gość
ja

Już mi się podoba facet.

Wyborcy
Gość
Wyborcy

[quote name=”Misiek”]Robert Nielaba cyt: ” do Pana „Misiek” – skąd ma Pan pewność , że propozycja intratnego stanowiska nie padła z jakiejś strony, ale pewnie nie przypuszcza Pan nawet , że mogła nie zostać przyjęta” Tzn. że, co prawda dwuznacznie, ale jednak sugeruje Pan, że taką „intratną” propozycję Pan miał? I co? Odrzucił ją Pan? Więc z tego wynika, że interesowało Pana tylko i wyłącznie stanowisko…Starosty!!! Coś mi się wydaje, że Pańska postawa to przerost formy nad treścią 😡 Trochę pokory panie Radny! :-x[/quote]Panie Nielaba posiada Pan bardzo duże kompetencje. Rób Pan swoje. Proszę nie mieć pokory przed nikim w… Czytaj więcej »

Misiek
Gość
Misiek

Robert Nielaba cyt: ” do Pana „Misiek” – skąd ma Pan pewność , że propozycja intratnego stanowiska nie padła z jakiejś strony, ale pewnie nie przypuszcza Pan nawet , że mogła nie zostać przyjęta”

Tzn. że, co prawda dwuznacznie, ale jednak sugeruje Pan, że taką „intratną” propozycję Pan miał? I co? Odrzucił ją Pan? Więc z tego wynika, że interesowało Pana tylko i wyłącznie stanowisko…Starosty!!!
Coś mi się wydaje, że Pańska postawa to przerost formy nad treścią 😡
Trochę pokory panie Radny! 😡

Żenada
Gość
Żenada

tyle o całej sytuacji w radzie która składa się z samych notabli. Wójtów, posłów, starostów itp itd. ŻENADA
Po jakim czasie można odwołać całą radę ?

po mojemu
Gość
po mojemu

to wszystkie głosowania powinny być jawne., żeby wyborca widział prawdomówność przedwyborczych obietnic „swojego” radnego A „wasza mowa powinna być Tak, tak; Nie nie” bo wybrali was wyborcy zdecydowani na Tak i Nie , wstrzymujący się od głosu pozostali w domu . Wiec co to za uchylanie się od odpowiedzi i mataczenie w tak prostym pytaniu?

Rober Nielaba
Gość
Rober Nielaba

.c.d.– do Pana „wiatrolek” – ordynacja wyborcza, a raczej obecnie Kodeks Wyborczy nie ma nic wspólnego z głosowaniem nad wyborem starosty , natomiast Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku stwierdził , że głosowanie tajne jest przywilejem nie zaś obowiązkiem – do Pana „Misiek” – skąd ma Pan pewność , że propozycja intratnego stanowiska nie padła z jakiejś strony, ale pewnie nie przypuszcza Pan nawet , że mogła nie zostać przyjęta– do Pana „roberta m” – moje fakultety nie maja tutaj nic do rzeczy – porządnym i mądrym człowiekiem można być również bez nich PozdrawiamP.S. A jeszcze jedno. Każdy komentarz, który nie… Czytaj więcej »

Rober Nielaba
Gość
Rober Nielaba

Cieszę się , że mój list wywołał tak dużą liczbę komentarzy w tak krótkim czasie. Szkoda, że są to komentarze anonimowe – oczywiście anonimowe w określonym zakresie. Pragnę jednak odnieść się do części z nich:– gmina , o której napisał Pan ” ?” oraz Pan „Olkuszanin22” to miejsce , z którym zawodowo byłem związany około 8 la – ostatnio jako Sekretarz. i zostawiłem tam kawałek siebie. Zadłużenie tej gminy w listopadzie tego roku wynosiło 49 % , a 77% to dane historyczne kiedy gmina operowała kredytami związanymi z realizacją wielu inwestycji unijnych. Pragnę jedynie przypomnieć, że gmina ta według ostatniego… Czytaj więcej »

theon
Gość
theon

Drogi panie radny, niech się pan w pierś nie bije tylko może w co innego 😀 😀 😆

dYL_sOWIZDRZAŁ
Gość
dYL_sOWIZDRZAŁ

Panie Nielaba!
Zabierając głos i ujawniając jak Pan głosował w trakcie wyboru starosty stracił Pan (cyt. klasyka) doskonałą okazje aby siedzieć cicho. Niech Pan przestanie pleść dyrdymały i wyjaśniać to co jest oczywiste.

robert m
Gość
robert m

Kolego Robercie nie skończyłem studiów ale podejrzewam że mając tyle fakultetów co Ty jest wystarczające nawet jednorazowe przeczytanie dokumentów aby je przyzwoicie zrozumieć dlatego uważam że dobrze że opublikowałeś jak głosowałeś .Na marginesie przynajmniej jeden radny oddał głos na żadnego kandydata :).pozdrawiam

??
Gość
??

[quote name=”Wyborcy”][quote name=”??”]
Czy kandydował z listy Pana Konarskiego?
No to o co chodzi.[/quote]
No kandydował z KKW Wspólnota Samorządowa Ziemi Olkuskiej. To chyba Pan Konarski, jak się nie mylę?[/quote]
No właśnie. Robienie zarzutu z faktu, że Nielaba szanuje lidera listy mógł wymyślić chyba tylko PP lub ktoś z jego otoczenia.

Wyborcy
Gość
Wyborcy

[quote name=”??”]
Czy kandydował z listy Pana Konarskiego?
No to o co chodzi.[/quote]
No kandydował z KKW Wspólnota Samorządowa Ziemi Olkuskiej. To chyba Pan Konarski, jak się nie mylę?

??
Gość
??

[quote name=”?”]Panie Radny,skoro już się Pan uaktywnił, może napisze Pan coś o zadłużeniu gminy Kozłów?Czy prawdą jest, że gmina pod m.in. Pańskimi rządami zadłużyła się na niemal 77% w stosunku do wysokości budżetu?Czy to jest Pańska recepta na zarządzanie?Czy prawdą jest, że po ostatniej sesji był Pan u Konarskiego?Czyżby po nowe instrukcje?A tak w ogóle, to kto widział te Pańskie „niby dwa głosy wstrzymujące się”? Na takie gadki to my już jesteśmy uodpornieni 🙂 , Panie niedoszły Starosto. Oj uciekła posadka sprzed nosa to i skamlenie głośne :lol:[/quote]Czy Pan Nielaba był wójtem Kozłowa?Czy może radnym w tejże gminie?Czy może skarbnikiem?Czy… Czytaj więcej »

Kompromitacja
Gość
Kompromitacja

Piasny jest starostą i basta. ma 12 głosów za? Ma !
Czemu zatem Pani Rz. nadal siedzi na stołku starosty?
Czepiacie się Kozłowa, bo was chyba boli głowa. Tylko rozwiązanie rady powiatu uzdrowi ten grajdołek olkuski z programem naprawczym razem. Hej, byle do 17 lutego. Będzie wiosna!

Karol
Gość
Karol

[quote name=”?”]Panie Radny,skoro już się Pan uaktywnił, może napisze Pan coś o zadłużeniu gminy Kozłów?Czy prawdą jest, że gmina pod m.in. Pańskimi rządami zadłużyła się na niemal 77% w stosunku do wysokości budżetu?Czy to jest Pańska recepta na zarządzanie?Czy prawdą jest, że po ostatniej sesji był Pan u Konarskiego?Czyżby po nowe instrukcje?A tak w ogóle, to kto widział te Pańskie „niby dwa głosy wstrzymujące się”? Na takie gadki to my już jesteśmy uodpornieni 🙂 , Panie niedoszły Starosto. Oj uciekła posadka sprzed nosa to i skamlenie głośne :lol:[/quote]To raczej Panu PP ucieka posadka sprzed noska stąd ataki na tych, którzy… Czytaj więcej »

Misiek
Gość
Misiek

Pan radny Nielaba baaardzo liczył na jakieś intratne stanowisko typu, co najmniej wicestarosta….przecież z diety radnego, a jest ona taka jak najniższe wynagrodzenie ok 1500 zł, trudno wyżyć…cóż się dziwić chłopinie…
Dawał „sygnały”, a to jednej stronie, a to drugiej…a ci nic nie kumali…to podczas wyboru starosty…wstrzymał się od głosu….ale jak już było głosowanie na wicestaroste już się nie wstrzymywał(przecież ON miał nim być, a tu GO nie zgłosili!), dlatego konsekwentnie głosował na NIE, mimo, że p. Rzońca reprezentuje ten sam okręg wyborczy. Ot i cała historia 😡

wiatrolek
Gość
wiatrolek

Aż strach bierze. Jak tacy ludzie mogą decydować o naszym losie, którzy nie rozumieją ordynacji wyborczej. Nikt Pana nie prosił żeby Pan głosował jawnie. Jeżeli głosowanie jest tajne to tajne a nie manifestowanie jawności. Nikogo to nie obchodzi jakie znaki Pan będzie stawiał przy głosowaniach.

olkuszanin22
Gość
olkuszanin22

* GMINY WIEJSKIE (zadłużenie, pozycja w rankingu na 1524)* Kozłów: 76,59 proc., miejsce – 10, w 2002 – 1454* Książ Wielki: 51,19 proc., miejsce – 158, w 2002 – 81* Słaboszów: 29,78 proc., miejsce – 748, w 2002 – 1262* Charsznica: 34,20 proc., miejsce – 588, w 2002 – 947* Gołcza: 27,07 proc., miejsce – 819, w 2002 – 1107* Racławice: 22,66 proc., miejsce – 959, w 2002 – 299Źródło: dziennik.krakow.pl Pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowało ranking zadłużenia polskich samorządów. Okazuje się, że w kategorii gmin wiejskich Kozłów znajduje się w niechlubnej pierwszej „dziesiątce” w kraju.aleś pan do rąbał tą gminę… Czytaj więcej »

?
Gość
?

Panie Radny,
skoro już się Pan uaktywnił, może napisze Pan coś o zadłużeniu gminy Kozłów?
Czy prawdą jest, że gmina pod m.in. Pańskimi rządami zadłużyła się na niemal 77% w stosunku do wysokości budżetu?
Czy to jest Pańska recepta na zarządzanie?
Czy prawdą jest, że po ostatniej sesji był Pan u Konarskiego?
Czyżby po nowe instrukcje?
A tak w ogóle, to kto widział te Pańskie „niby dwa głosy wstrzymujące się”?
Na takie gadki to my już jesteśmy uodpornieni 🙂 , Panie niedoszły Starosto.

Oj uciekła posadka sprzed nosa to i skamlenie głośne 😆