Gmina Olkusz przygotowuje się do wdrożenia uchwały krajobrazowej, czyli przepisów regulujących rozmieszczenie tablic reklamowych i elementów małej architektury. W ramach prowadzonych prac olkuski magistrat organizuje w tej sprawie konsultacje społeczne. Mieszkańcy Srebrnego Grodu będą mieli okazję wypowiedzieć się, czy ich zdaniem z ulic powinny zniknąć bilbordy i szyldy. Bilbordy, plakaty oraz tablice na budynkach i ogrodzeniach stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Do niedawna nie było żadnych przepisów, które mogły regulować ich rozmieszczenie. W wielu przypadkach jest więc ono chaotyczne, co skutecznie psuje estetykę przestrzeni publicznej. W 2015 roku weszła jednak w życie tzw. ustawa krajobrazowa, która daje samorządom narzędzia umożliwiające ochronę lokalnego krajobrazu. Dzięki niej rady gmin mogą określać, gdzie dozwolone jest umieszczanie reklam, jakie mogą mieć one gabaryty oraz z jakich materiałów budowlanych powinny być wykonane.

Zgodnie z ustawą, na terenach objętych działaniem uchwał krajobrazowych samorządy mogą pobierać opłaty za wiszące reklamy. Zasady ich ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek określają – w drodze uchwały – rady gminy, z uwzględnieniem górnych granic stawek ogłoszonych przez Ministra Finansów. Ustawa wprowadza także grzywny za umieszczanie reklam niezgodnych z uchwałą organu stanowiącego. Wynosi ona 40-krotność opłaty reklamowej i nakładana jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Od chwili wejścia w życie nowego prawa w wielu miastach w Polsce rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem lokalnych regulacji dotyczących tej materii. Z takiego rozwiązania skorzystały już m.in. Łódź i Kraków. Nad stworzeniem podobnych przepisów pracują także władze Olkusza. W dniu 30 maja 2017 roku Rada Miejska zobowiązała burmistrza do przygotowania projektu uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń.

Jak informują miejscy urzędnicy, gmina zleciła profesjonalną analizę oddziaływania już istniejących nośników reklamowych na przestrzeń zarówno miejską jak i wiejską Gminy Olkusz. „Inwentaryzacja” bilbordów ukazała liczne przykłady zeszpecenia krajobrazu przez nadmierne zagęszczenie i zróżnicowanie reklam, które – zdaniem autorów opracowania – powodują wizualny i estetyczny chaos. Na podstawie przeprowadzonych badań stworzone zostaną nowe zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury oraz tablic i urządzeń reklamowych. Władze samorządowe chcą jednak, aby najpierw wypowiedzieli się na ten temat także mieszkańcy Srebrnego Grodu. W tym celu uruchomiono m.in. internetową ankietę.

– Zbyt duża dowolność w umieszczaniu reklam i brak narzędzi prawnych po stronie gminy sprawiły, że przez lata problem się nawarstwiał. Najwyższa pora go kompleksowo rozwiązać. Tego typu zmiany w moim odczuciu wymagają zasięgnięcia opinii wśród olkuszan. Uporządkowanie naszej wspólnej przestrzeni jest dla mnie i moich współpracowników niezwykle ważne, ale chcielibyśmy dokonać zmian w porozumieniu z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Dlatego gorąco zachęcam do poświęcenia kilku minut i wzięcia udziału w ankiecie – tłumaczy burmistrz Roman Piaśnik.

Opinie uzyskane w ramach konsultacji z mieszkańcami, przedsiębiorcami i firmami reklamowymi mają umożliwić opracowanie zasad, które będą jak najlepiej spełniać oczekiwania lokalnej społeczności. Jak informują przedstawiciele magistratu, formularz ankiety dostępny jest w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Olkusz i elektronicznej na stronie www.olkusz.eu do końca roku 2018. Informacje o wynikach badania zostaną podane do publicznej wiadomości w pierwszym kwartale przyszłego roku. Według wstępnych założeń, gotowa uchwała zostanie poddana pod głosowanie Rady Miejskiej w I połowie 2019 roku. Po jej wejściu w życie właściciele nieruchomości będą mieli co najmniej 12 miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

4
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
theonbartex9 Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
theon
Gość
theon

Ja tylko mówię : szanujmy naszych drobnych przedsiębiorców, bo nie jest im w naszym mieście lekko – a to oni w dużej mierze utrzymują administrację. Realnie wiem że jak samorządowcy poczuli kasę, to już tego tropu nie odpuszczą 🙁

bartex9
Gość
bartex9

[quote name=”theon”]Jasne, jak postawią w jednym czy drugim urzędzie biurko z urzędnikiem, u którego po wniesieniu opłaty dostaniemy pozwolenie na powieszenie reklamy na WŁASNYM murze, to od razu będzie nam od tego lepiej ! :-x[/quote]
Mur może i własny, ale patrzeć na niego muszą wszyscy.

theon
Gość
theon

Jasne, jak postawią w jednym czy drugim urzędzie biurko z urzędnikiem, u którego po wniesieniu opłaty dostaniemy pozwolenie na powieszenie reklamy na WŁASNYM murze, to od razu będzie nam od tego lepiej ! 😡

bartex9
Gość
bartex9

Chciałoby się powiedzieć: w końcu! Gorąco kibicuję! Aż oczy bolą chodząc po Olkuszu.