Wstępny bilans zdarzeń i wypadków drogowych w powiecie olkuskim pokazuje, że w roku 2018 odnotowano 83 wypadki, w których 8 osób poniosło śmierć, a 113 osób zostało rannych. W porównaniu do roku 2017 takich zdarzeń drogowych było mniej o 32, 1 wypadek śmiertelny i o 44 osoby ranne. W roku ubiegłym odnotowano 888 kolizji drogowych, to o 56 mniej niż w roku 2017.

Rok 2018 był bezpieczniejszy od poprzedniego, mimo to nie udało się uniknąć tragedii. Mnogość zdarzeń drogowych i ich zróżnicowany charakter był skutkiem złożonych przyczyn wypadków. Przypomnijmy o najpoważniejszych wypadkach i ich przyczynach.

 

13 lipca 2018 roku na drodze krajowej nr 94 w Bolesławiu karetka pogotowia zderzyła się z samochodem osobowym. Kierowca karetki jechał na sygnałach i wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Auto zderzyło się z citroenem berlingo. W wyniku wypadku śmierć poniósł kierowca citroena.

08.09.2018 roku na drodze wojewódzkiej nr 783 pomiędzy Pazurkiem a Chrząstowicami 30-letni kierowca osobówki zderzył się z busem. Mężczyzna chciał uniknąć zderzenia z sarną, zjechał na przeciwny pas ruchu i uderzył w busa.
9 września 2018 roku w Wierzchowisku, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 783 z drogą powiatową 1144K zderzyły się dwa samochody osobowe: renault talia i volvo. Kierowca renault nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i uderzył w volvo. W wypadku zginęła pasażerka renault, kobieta zmarła w szpitalu.

Tragedią zakończył się wypadek z udziałem motocyklisty. 21 września 2018 roku w Olkuszu na obwodnicy samochód osobowy zderzył się z motocyklistą. Pomimo natychmiastowej reanimacji, 28-letniego motocyklisty nie udało się uratować.

29 września 2018 roku Bukownie na skrzyżowaniu ulicy Borowskiej z ulicą Mostową zderzyły się dwa samochody osobowe marki Daewoo Matiz i Fiat Punto. Jak ustalili policjanci, kierujący daewoo 91-letni bukowianin, skręcając z ulicy Puza w ulicę Mostową, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z fiatem. W wypadku zginął 91-letntni kierowca matiza.

16 października 2018 roku na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krze doszło do wypadku z działem pieszego. Jak wstępnie ustalili policjanci, na prostym odcinku drogi pod jadący pojazd marki Iveco wtargnął pieszy. W miejscu zdarzenia droga nie była oświetlona, a mężczyzna poruszał się po zmroku, poza obszarem zabudowanym, najprawdopodobniej bez żadnych elementów odblaskowych. 31-latek zmarł w szpitalu.

3 listopada 2018 roku w Gorenicach, na drodze powiatowej zginął 62-letni kierowca samochodu osobowego marki VW Passat. Mężczyzna jechał od Olkusza w kierunku Gorenic. Na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu.

20 listopada 2018 roku w Jaroszowcu samochód potrąciła 22-latka, który wtargnął na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający pojazd. W wyniku wypadku śmierć poniósł pieszy.

Z analizy wypadków drogowych spowodowanych w 2018 roku, przez kierujących wynika, że do najczęstszych przyczyn tych zdarzeń zaliczają się m.in. :

– nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu innym kierującym;

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych;

– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu;

– niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami,

– nietrzeźwi kierowcy.

 

Do najgroźniejszych w skutkach błędów popełnionych przez pieszych należą:

– nieostrożne wejście na jezdnię, bezpośrednio przed jadącym pojazdem;

– wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność;

– przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym;

– brak odblasków w terenie niezabudowanym,

 

Rozpoczynamy nowy – 2019 rok. Przed nami wzmożona aktywność użytkowników dróg związana z wyjazdami na ferie zimowe, a prognozy pogody na najbliższe tygodnie nie przewidują istotnej poprawy warunków podróżowania. Zachęcamy do wyciągania wniosków na podstawie powyższych przyczyn wypadków i do eliminowania ich w naszym zachowaniu na drodze. Pamiętajmy, że jako uczestnicy ruchu drogowego, powinniśmy stale mieć na uwadze bezpieczeństwo.

KPP Olkusz

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar