Niedobór mieszkań pod wykup czy wynajem oraz wysokie ceny to główne przeszkody, z jakimi borykają się Polacy szukający własnego lokum. Problemy te – z różną intensywnością – dotyczą zarówno Olkusza, jak i większości miast w naszym kraju. Postanowiliśmy się przyjrzeć bliżej sytuacji lokalowej w Srebrnym Grodzie i dowiedzieć się, jakie są szanse na jej zmianę w najbliższym czasie.

 

Na temat sytuacji mieszkaniowej w naszym mieście mówi się bardzo wiele. Nie sposób jednak analizować naszego lokalnego podwórka bez wcześniejszego zbadania sytuacji, jaka panuje w całym kraju. Ze statystyk wynika, że pod względem mieszkalnictwa Polska znajduje się w ogonie Europy. W niedawno opublikowanym raporcie międzynarodowej firmy doradczo-audytorskiej Deloitte możemy przeczytać, że w całej Unii Europejskiej jest do dyspozycji 249,7 mln mieszkań. W samej Polsce jest ich zaś 14,5 mln. W ubiegłym roku na tysiąc osób mieszkających w UE przypadało średnio 489,4 mieszkania. Największymi zasobami może pochwalić się Hiszpania, gdzie współczynnik ten wynosił 549,7 lokali. Spośród wszystkich analizowanych krajów najgorzej jest zaś nad Wisłą, gdzie na tysiąc obywateli przypada 376 mieszkań.

Pocieszający jest jednak fakt, że nasz kraj coraz szybciej odrabia straty w tej dziedzinie. – W 2017 roku średnia liczba nowo oddanych lokali przypadających na tysiąc mieszkańców wyniosła dla krajów UE 3,2 mieszkania. Krajem, w którym do użytku oddano najwięcej mieszkań jest Francja. Z kolei najgorsze wyniki w tej kategorii odnotowano na Łotwie. Polska z wynikiem 4,6 jest powyżej średniej unijnej, a to oznacza, że w ubiegłym roku na rynku znalazło się 178,5 tys. nowych mieszkań – można przeczytać w podsumowaniu raportu, znajdującym się na stronie internetowej firmy.

Dane te skonfrontować można z naszym rodzimym opracowaniem, przygotowanym przez portal RynekPierwotny.pl. Eksperci z branży nieruchomości co roku badają w nim warunki mieszkaniowe w polskich miastach, w których żyje co najmniej 20 tys. ludzi. Zwycięzcą najnowszej edycji rankingu ponownie został Sopot. Na 1000 osób przypada tam aż 527 mieszkań, a powierzchnia użytkowa w przeliczeniu na jedną osobę to średnio 33,4 m2.

Jak wypadł w tym zestawieniu Olkusz? Nasze miasto – podobnie jak rok temu – znalazło się na 209 miejscu spośród 218 miast z liczbą ludności ponad 20 tys. osób. Według wyliczeń na 1000 olkuszan przypada obecnie 354 mieszkań. Jednej osobie przysługuje zaś 22,8 m2 powierzchni użytkowej. Stanowi to niewielki wzrost względem ubiegłorocznych wyników, gdzie badane współczynniki wyniosły odpowiednio 351 mieszkań i 22,6 m2.

Przegląd zasobów mieszkaniowych

Przyjrzyjmy się bliżej strukturze lokali w Srebrnym Grodzie. Najwięcej olkuszan ma swoje lokum w budynkach stanowiących własność prywatną. Jest to kilkanaście tysięcy domów oraz mieszkań w blokach zrzeszonych w ramach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Na terenie gminy co roku pojawia kilkanaście nowych obiektów. Są to jednak głównie budowle jednorodzinne. Jeśli chodzi o mieszkalnictwo wielorodzinne, to na przestrzeni ostatnich lat powstały zaledwie trzy bloki na ul. Jana Kantego, wybudowane przez prywatnego inwestora.

Swoje budynki mieszkalne posiada także Gmina Olkusz. W zasobie samorządu znajduje się ponad 850 mieszkań komunalnych oraz 86 lokali socjalnych. Do tego dochodzi 237 mieszkań należących do Olkuskiego TBS. Te liczby mogą w najbliższym czasie ulec zmianie. Przy ul. Witosa trwa bowiem budowa bloku, w którym znajdzie się 21 nowych mieszkań socjalnych o średniej powierzchni 40 m2. Harmonogram inwestycji zakłada, że zostaną one oddane do użytku jesienią 2019 roku.

Nowy obiekt chce także postawić Olkuskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Spółka posiada projekt oraz pozwolenie na budowę bloku usytuowanego na placu niedaleko ulic: Dworskiej i Kolejowej. Projekt obejmuje 36 mieszkań o powierzchni od 43 m2 do 61 m2 oraz 18 garaży. Przez pewien czas rozważana była możliwość wynajmu części z tych lokali mieszkalnych w formule docelowej własności. Na chwilę obecną nie podjęto jednak ostatecznej decyzji w tym zakresie.

– Obecnie z przyczyn niezależnych od OTBS sp. z o.o. inwestycja nie jest prowadzona i nie można precyzyjnie określić terminu jej rozpoczęcia. W 2018 roku Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował nas o braku możliwości sfinansowania naszego projektu, uzasadniając odpowiedź niezakończonymi sprawami z podwykonawcami oraz wzrostem kosztów robót budowlanych. Spółka jest zainteresowana rozwojem, dlatego po zakończeniu spraw sądowych wystąpi ponownie z zapytaniem o możliwość sfinansowania inwestycji przy pomocy kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego – tłumaczy Ewa Burakowska, Prezes Zarządu Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Mieszkanie Plus czy Minus?

Wielu mieszańców naszego miasta upatruje nadzieje na własne „M” w rządowym programie Mieszkanie PLUS, który ma ułatwić Polakom tańszy wynajem i zakup mieszkań. Zgodnie z deklaracjami ministerstwa inwestycji i rozwoju, do 2025 r. na realizację projektu przeznaczono 6,2 mld zł, które mają zostać wydane na wsparcie gmin w realizacji budownictwa komunalnego. To – jak zakłada rząd – ma umożliwić powstanie 177 tys. niskoczynszowych mieszkań. Do tej pory wybudowano jednak zaledwie 480 lokali w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie. W pierwszym kwartale 2019 r. mają być gotowe kolejne inwestycje w Gdyni, Wałbrzychu oraz Kępicach. Oznacza to, że w skali roku do użytku oddawanych jest kilkaset mieszkań.

Jednym z powodów takiego stanu rzeczy są długi i skomplikowane procedury oraz urzędniczy bałagan. Przykładem może być wniosek Gminy Olkusz, która zwróciła się ponad rok temu do Pełnomocnika Rządu do spraw budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości w sprawie możliwości realizowania programu na swoim terenie. Przedstawiciele urzędu wyrazili oficjalnie chęć podpisania listu intencyjnego, który miał pozwolić na dokonanie szczegółowej analizy, niezbędnej dla przeprowadzenia dalszego procesu inwestycyjnego. Zgłoszenie zawierało propozycję przeznaczenia na potrzeby budowy nowych bloków terenów położonych w Olkuszu pomiędzy ul. Skalską i ul. Słowackiego. Na dzień dzisiejszy postępy w tym temacie są jednak znikome.

– Gmina Olkusz wysłała zgłoszenie 14 grudnia 2017 roku. W połowie grudnia 2018 roku, po kilku monitach telefonicznych i mailowych, otrzymaliśmy informację, że nasza działka nie widnieje w rejestrze nieruchomości Mieszkanie Plus. Skierowane do nas pismo nie zawiera jednak żadnego uzasadnienia, w związku z czym będziemy starać się dalej wyjaśniać tą sytuację – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Tradycyjnie zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar