Jak poprawić bezpieczeństwo na Pustyni Błędowskiej? Co stanowi największy problem mieszkańców, organizatorów imprez i turystów odwiedzających to miejsce? O tym wszystkim dyskutowano podczas społecznej debaty zorganizowanej przez Komisariat Policji w Kluczach.

W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, straży leśnej, władz gminy Klucze i powiatu olkuskiego, organizacji turystycznych oraz gminni radni.

-Pustynia Błędowska staje się coraz bardziej popularna wśród turystów, a przed gminą są coraz większe wyzwania związanie z zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim odwiedzającym to miejsce. Po majowej debacie udało się zorganizować wspólne patrole służb mundurowych. Należałoby teraz te służby odpowiednio doposażyć, aby mogły szybko reagować na różnego rodzaju zagrożenia. Na pustyni odbywa się coraz więcej imprez, zgłasza się do nas wielu potencjalnych organizatorów. My również mamy wiele pomysłów na dalszy rozwój tego miejsca. Musimy zatem zadbać o bezpieczeństwo – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień.

2

Pierwsze debata na ten temat odbyła się w maju ubiegłego roku. Wówczas padło kilka pomysłów mających służyć poprawie bezpieczeństwa, jak wprowadzenie zakazu postoju na poboczach oraz ograniczenie prędkości do 50 km/h przy drodze Klucze – Hutki (gdzie znajduje się wjazd na różę wiatrów), utworzenie na pustyni miejsca do legalnej jazdy quadami czy terenówkami, montaż monitoringu wizyjnego oraz częstsze patrole policji i żandarmerii wojskowej w miejscach, gdzie wandale są szczególnie aktywni.

3

Część postulatów udało się zrealizować. -W wakacyjne weekendy, czyli w okresie największego ruchu turystycznego, wspólnie z Żandarmerią Wojskową przeprowadziliśmy 12 patroli. Straż Leśna z kolei przeprowadziła 5 akcji, w tym 3 wspólnie z innymi nadleśnictwami, nakładając 12 mandatów na kwotę 2 1150 złotych. Pojawił się też monitoring: 6 kamer na Róży Wiatrów i 3 na skrzyżowaniu drogi Klucze – Hutki z drogą prowadzącą do Róży Wiatrów – opowiadał komendant Komisariatu Policji w Kluczach podkom. Jerzy Wilk.

4

Sporym problemem dla mieszkańców i turystów nadal są amatorzy nielegalnej jazdy quadami czy motocyklami crossowymi po pustyni i okolicznych lasach. Niszczą przyrodę, ale również hałasują. – Pustynia stała się największą atrakcją gminy Klucze, a może i całego powiatu olkuskiego. Przyjeżdża tu mnóstwo turystów, to miejsce ma potencjał, ale nie wszyscy potrafią z niego w odpowiedni sposób korzystać. Dobry pomysł na uporanie się z quadowcami jeżdżącymi nawet między ludźmi odpoczywającymi na Pogorii miała Dąbrowa Górnicza. Problem zniknął, gdy wyznaczono specjalne miejsce do jazdy quadami – mówił Kamil Wołek z Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach. O słuszności utworzenia takiego terenu na Pustyni Błędowskiej mówili także wójt Norbert Bień oraz prezes Pustynnej Grupy Terenowej Przemysław Michalski.

5

Na jakie problemy zwracali jeszcze uwagę uczestnicy debaty? To uciążliwości związane ze zbyt szybko jeżdżącymi kierowcami po drodze dojazdowej do Róży Wiatrów, brakiem drogi ewakuacyjnej z obiektu oraz dodatkowych parkingów w miejscu tak licznie odwiedzanym przez turystów, zaśmiecanie pustyni i niszczenie przez wandali obiektów gminnych i wojskowych. Podczas spotkania padały też wnioski o skrócenie czasu oczekiwania na saperów do zdetonowania znalezionych niewybuchów oraz możliwość szybszego kontaktu z Rejonowym Zarządem Infrastruktury w Krakowie, by uzyskać pozwolenie na przejście przez wojskową część pustyni,

6

Bez wątpienia kluczewska policja powinna dysponować quadem. -Taki pojazd pozwoli nam na przeprowadzanie patroli, zabezpieczanie imprez plenerowych oraz prowadzenie akcji ratowniczych. Kilka miesięcy temu zdarzyło się, że dwóch mężczyzn zabłądziło na pustyni. Nie wiedzieli, gdzie się znajdują, a my musieliśmy skorzystać z pomocy straży pożarnej i gminy. Akcja zakończyła się sukcesem, ale dysponując quadem niewątpliwie moglibyśmy reagować znacznie szybciej – podkreśla komendant Wilk.

7

W najbliższym czasie techniczne kwestie dotyczące przede wszystkim drogi ewakuacyjnej z Róży Wiatrów zostaną dokładnie omówione podczas roboczego spotkania podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo: PSP Olkusz, KPP Olkusz Sztab Policji, Nadleśnictwo Olkusz z Wójtem Gminy Klucze.
Jak zapowiedział komendant Jerzy Wilk, za kilka miesięcy odbędzie się kolejna debata na ten temat.

8

9

1
Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rrr Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Rrr
Gość
Rrr

W celu ograniczenia predkosci przy drodze Klucze – Hutki (w miejscu gdzie znajduje się wjazd na różę wiatrów) mozna wybudowac małe rondo.Dodatkowo sprawdzic w przepisach czy przy wjezdzie juz do Klucz mozna ustawic tzw.szykany drogowe?Poniewaz ograniczenie predkosci do 50 km/h i to w lesie nie przejdzie.Kto sie zastosuje do takiego ograniczenia? Parking tez by sie przydal. Szkoda, ze nie zostal pomyslany odrazu wiekszy parking lub mozliwosc jego powiekszenia przy wzrastajacym ruchu turystow.Pewnie będzie trzeba sciac pare sosenek.Tylko nalezy juz pomyslec o takim parkingu gdzie by mozna takze kamperem zaparkowac.Hm…, a moze by tak jaki kemping stworzyc ?Warunki idealne – las,… Czytaj więcej »