Piotr Kubiczek Olkusz

Chociaż jubileuszowe XX Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej oficjalnie rozpoczną się w sobotę 12 października i potrwają do poniedziałku, to w bazylice św. Andrzeja Apostoła odbył się już koncert towarzyszący imprezie w wykonaniu utalentowanej młodzieży i chóru Uniwersytetu III Wieku.

Czwartkowy koncert rozpoczęli podopieczni Elżbiety Pałki, z Centrum Edukacji Suzuki w Olkuszu. Młodzi skrzypkowie zaprezentowali m.in. gawot z opery „Mignon” Ambrożego Thomasa i chór z oratorium „Juda Machabeusz” Georga Friedricha Haendela. Zwieńczeniem występu były krótkie melodie ludowe z udziałem najmłodszych uczniów, które chyba najmocniej ujęły za serca słuchaczy.

W drugiej części koncertu publiczności zaprezentowali się wychowankowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Wojciecha Kilara w Olkuszu. Grając na skrzypcach, fletach i gitarach wystąpiły w kolejności: Izabela Sarecka, Emilia Filo, Kinga Marzec, Zofia Mittmann, Marcelina Baran, Zofia Podbiegła, Katarzyna Sapiechowska oraz Piotr Furman. W repertuarze nie zabrakło walca sentymentalnego Ewy Iwan, Wokalizy Wojciecha Kilara, czy Menuetu Jana Sebastiana Bacha. Młodzieży akompaniowała Aleksandra Naczyńska-Szlęk.

Ostatnim punktem koncertu był występ Chóru „Renesans” Olkuskiego Uniwersytetu III Wieku pod batutą Mirosławy Nadymus. Seniorki zaprezentowały XIII-wieczny utwór Gaude Mater Polonia, czy tytuł Odpowie Ci Wiatr z repertuaru Boba Dylana. Muzyczny wieczór w bazylice poprowadził Wojciech Taborek.

Był to jednak dopiero wstęp do tego co przed nami. W sobotę nastąpi bowiem inauguracja jubileuszowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej. Wydarzenie, które swoim honorowym patronatem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, otworzy koncertem organowym Roman Pierucki. Po nim wystąpi Chór Cantores Minores Basilica Andreae po kierownictwem ks. Roberta Żwirka.

W niedzielę, także wieczorem za klawiaturą zabytkowych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego zasiądzie pochodzący z Hiszpanii Victor M. Baena de la Torre, a ponadto melomani będą mieli okazję wysłuchać kwartetu smyczkowego Ilkus Quartet.

Podczas ostatniego, trzeciego dnia międzynarodowego wydarzenia, w olkuskiej bazylice, wzorem poprzednich dni odbędą się dwa koncerty. Najpierw organowy w wykonaniu Brytyjczyka Christophera Stembridge’a, a następnie przy akompaniamencie organów wystąpią chórzyści z Harmonia Sacra.

Początek wszystkich koncertów w ramach XX Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej w Olkuszu zaplanowano na godz. 19:00. Wstęp do bazyliki wolny.

Organizatorzy: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Partnerzy: Województwo Małopolskie oraz Urząd Miasta i Gminy Olkusz.

Dodaj komentarz

Please Login to comment
avatar