1

19 października Speleoklub Olkusz obchodził jubileusz pięćdziesiątej rocznicy powstania. Z tej okazji odbyły się uroczyste obchody tego wydarzenia.
W części oficjalnej impreza została przeprowadzona została w Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Przybyło liczne grono ludzi, którzy klub utworzyli, członkowie honorowi klubu i tacy, dla których klub był bliski i ważny, wielu sympatyków, przedstawiciele PTTK.

Swą obecnością zaszczycili znakomici goście: Starosta Olkuski – Pan Bogumił Sobczyk, Zastępca Burmistrza d.s. Społecznych – Pani Bożena Krok, Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu – Pan Jan Kucharzyk, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu I Rekreacji w Olkuszu – Pan Dariusz Murawski, Prezes PTTK w Olkuszu – Pani Barbara Stanek. 

Spotkanie to wypełniły trzy świetne prezentacje – obejmujące poszczególne okresy istnienia klubu, od początków do współczesności. Najpierw Michał Ostrowski wspólnie z Adamem Węglarzem opowiedzieli o klubie Triphosa oraz o tym, co działo się w speleologii na naszym terenie, zanim w 1969 r. powstał Speleoklub Olkusz.

O tym, jak z inicjatywy Macieja Grabowskiego – członka Speleoklubu przy PTTK w Gliwicach, rozpoczęto eksplorację skałek i jaskiń, a na przełomie lat 1968/69 Henryk Imiałek wraz kolegami zainicjował działania w celu utworzenia Klubu Speleologicznego przy PTTK w Olkuszu. Nastąpiło sformalizowanie działalności w postaci utworzenia Speleoklubu TRIPHOSA przy Olkuskim Oddziale PTTK – Koło nr 4 przy KGH „Bolesław. Niebawem – pod koniec roku 1969 – siedzibą olkuskiego Speleoklubu staje się odgruzowana i wyremontowana piwnica pod budynkiem „Batorówki”.

2

Drugie wystąpienie przedstawił Adam Knapik – który trafił  do Speleoklubu zaraz po jego 10. rocznicy istnienia. Jego znakomita, wielowątkowa prezentacja obejmowała najciekawsze osiągnięcia jaskiniowe i wspinaczkowe z lat 70. i 80. i 90. ubiegłego wieku, w tym również klubowe wyprawy na Spitsbergen, na Kubę, a także wspinaczki w Tatrach i w Dolomitach. Poruszył on przede wszystkim wątek dramatyczny – omawiając najważniejsze wypadki, które były udziałem członków Speleoklubu. Wspomniany został Adam Kieres – wieloletni członek klubu, aktywny grotołaz i wspinacz. Postać ważna dla olkuskiego klubu. Był on doskonałym grotołazem, wspinaczem, prekursorem wielu wypraw, który w dramatyczny sposób zginął na wyprawie na Spitsbergen. Właśnie dzięki temu wątkowi została wspomniana budowa ściany wspinaczkowej w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie rozgrywane są zawody wspinaczkowe: Memoriał im. Adam Kieresa. Bowiem on właśnie wniósł znaczny wkład w jej zbudowanie. Wspomniał również A. Knapik o licznych, wyjątkowych dokonaniach górskich – ukończonych sukcesem wyprawach na Kilimandżaro i Mount Kenia w Afryce, alaskański Denali [Mount McKinley], Aconcaguę w Ameryce Południowej, kaukaski Elbrus i kilka innych egzotycznych szczytów, które odwiedzili członkowie Speleoklubu.

Autorką trzeciej prelekcji była aktualna Prezes, Monika Ciołkiewicz. Omówiła ona ostatnią dekadę istnienia klubu. Aktywność klubowiczów na polu zarówno wspinaczkowym, jak i jaskiniowym. Jako że klubowicze eksplorują jaskinie i wspinają się świetnie, aktywnie i na wielu poziomach, taka też – barwna – była jej prezentacja. Omówiła na przykład świetny wyczyn: eksplorację najgłębszej jaskini świata – jaskini Krubera- Woroniej, znajdującej się w masyw Arabiki w Abchazji – obecnie najgłębszej znanej jaskini świata, gdzie osiągnięto najgłębszy punkt tej jaskini. Przestawiona została także prowadzona od wielu lat działalność młodszych pokoleń speleologów olkuskich – w jaskiniach całej Europy, opowiedziała o spektakularnym odkryciu w Czarnogórze, jak również wspomniała o sukcesie z ostatnich lat – odkryciu przez członków klubu nowego obiektu – Jaskini Spełnionych Marzeń, znajdującej się koło podolkuskich Rodak.

3

Po części oficjalnej odbyło się przyjęcie, które przebiegało w miłej, wesołej atmosferze, a zorganizowana została w restauracji Victoria.

Speleoklub Olkusz zrzesza nie tylko speleologów i wspinaczy. Pośród grona klubowiczów są także żeglarze, ludzie latający na paralotniach, płetwonurkowie. Wszystkim tym ludziom, którym bliska jest „stromsza ścieżka pod górę”, klub oferuje świetne towarzystwo, możliwość porozumienia się na wspólnej płaszczyźnie, integracji, tworzenie, rozwijanie i realizację wspólnych marzeń! Dla każdego, komu bliskie jest takie patrzenie na świat – świat ogromnej przestrzeni, wysokości, niebywałej ekspozycji i wrażeń, przeżyć związanych z jej odkrywaniem – a także świat olbrzymiej głębi i pędu do odkrywania skrytej w tej głębi tajemnicy – szlak, ścieżka w stronę Speleoklubu Olkusz stoi otworem!

Fot. Andrzej Ciołkiewicz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze