kronika policyjna

Bolesław. Włamanie do pomieszczenia gospodarczego
Policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie ustalają sprawcę włamania do pomieszczenia gospodarczego. Do zdarzenia doszło pod koniec ubiegłego tygodnia w Bolesławiu.

Złodziej włamał się do pomieszczenia i ukradł materiały budowlane. Za kradzież z włamaniem kodeks karny przewiduje kare do 10 lat pozbawienia wolności.

Olkusz. Uwaga na złodziei!
Pod koniec ubiegłego tygodnia olkuska policja odnotowała kilka kradzieży portfeli. Ich właściciele stracili pieniądze, dokumenty i karty bankomatowe.
Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i radzą jak ustrzec się przed kradzieżą.

1. Sprawdzaj, czy nie jesteś obserwowany w trakcie robienia zakupów, a w szczególności podczas wyjmowania i wkładania portfela.
2. Wsiadając do autobusu lub do minibusu zachowaj czujność, zwłaszcza gdy jest tłoczno.
3. W zatłoczonych miejscach nie trzymaj telefonów komórkowych i wartościowych przedmiotów w kieszeniach zewnętrznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by paść ofiarą przestępstwa.
4. Nie noś portfela ani wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni spodni, ani w reklamówce, bowiem łatwo ją przeciąć.
5. Nie sprawdzaj co chwilę miejsca przechowywania portfela itp., takim zachowaniem można zwrócić uwagę kieszonkowca.
6. Gotówkę noś w kilku różnych miejscach.
7. Nie zostawiaj swojej torebki na poczekalni czy w innych miejscach. Może stać się ona łupem złodzieja.

Klucze. Dzielnicowi uratowali mężczyznę przed wychłodzeniem
3 lutego dzielnicowi z Komisariatu Policji w Kluczach asp. szt. Darek Gorgoń i mł. asp. Rafał Kwaśniewski znaleźli w jednym z niezamieszkałych budynków wycieńczonego, 53-letniego mężczyznę. Nie tylko ujemna temperatura stanowiła poważne zagrożenie dla jego życia i zdrowia, ale i stan budynku, w którym przebywał. Na szczęście pomoc przyszła na czas.

Podczas sprawdzenia pustostanu na ulicy Poległych w Kluczach mundurowi znaleźli 53-latka. Mężczyzna leżał wycieńczony, miał problemy żołądkowe i nie jadł od trzech dni. Miał również problem z oddychaniem. 53-latek leżał na łóżku, w budynku, w którym nie było okien, a temperatura w pomieszczeniach nie różniła się od tej na zewnątrz. Dzielnicowi ustalili, że mężczyzna kilka dni temu przewrócił się na schodach i dotkliwie potłukł.

Funkcjonariusze natychmiast udzielili mężczyźnie niezbędnej pomocy i wezwali karetkę pogotowia. Wycieńczony i wychłodzony mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy. Mężczyzna był trzeźwy. Policjanci mają świadomość, że w związku z bardzo niskimi temperaturami powietrza, osoby które przebywają w pustostanach, mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu. W okresie zimowym prowadzą wzmożone działania, podczas których kontrolują pustostany i budynki pod kątem przebywania osób bezdomnych. Tym razem przeczucie nie zawiodło mundurowych. To dzięki nim udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na takie przypadki. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza o tej porze roku mogą potrzebować naszej pomocy. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze, ławkach, parkach czy w opuszczonych budynkach. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Wystarczy tylko jeden telefon pod nr 112 lub 997, aby uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Nie bądźmy obojętni, pomóżmy tym, którzy tej pomocy potrzebują.

KPP Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments