1

Osoby niesamodzielne, które ukończyły 60 lat, korzystają już z szeregu zajęć oferowanych przez Ośrodek Wsparcia Seniorów „Zacisze” w Jaroszowcu. Miejsce to powstało w Domu Kultury „Hutnik”.

Podczas piątkowego oficjalnego otwarcia zaproszeni goście w towarzystwie podopiecznych „Zacisza” mieli okazję obejrzeć miejsce, w którym seniorzy spędzają wolny czas. O placówce opowiadali szefowie stowarzyszenia „Klucz” – Wiesław Pietras i Ryszard Kamionka oraz koordynator projektu Adam Kamionka. Wśród przybyłych na otwarcie „Zacisza” nie zabrakło radnych z gminy Klucze oraz przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie z dyrektor ROPS Wiolettą Wilimską.

2

W wyremontowanych pomieszczeniach znajdują się pracownie terapeutyczne: kulinarna, informatyczna, fizjoterapeutyczna, do arteterapii, do muzykologii i choreoterapii, a także pokój odpoczynku, jadalnia i pokój dziennego pobytu. Ośrodek otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00. Podopieczni są codziennie dowożeni na miejsce i odwożeni do miejsc zamieszkania. Mają również zapewnione dwa posiłki dziennie.

3

Ośrodek działa od początku stycznia. To niejedyna taka placówka w gminie Klucze. – Osób starszych przybywa w szybkim tempie. Dobrze, że możemy tworzyć miejsca dla nich. Poza Jaroszowcem mamy dzienny Dom Seniora w Chechle. Kolejny powstanie w Kluczach, w dawnej siedzibie urzędu gminy, na który Spółdzielnia Socjalna „Opoka” pozyskała unijne środki z Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości – mówił wójt gminy Klucze Norbert Bień.

4

Pomysł na utworzenie miejsca dla starszych osób w Jaroszowcu narodził się kilka lat temu. Projekt „Ośrodek Zacisze” – dzienne wsparcie dla niesamodzielnych seniorów 60+z terenu gminy Klucze” jest realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno – Gospodarczego „Klucz” w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach.

5

Powstanie ośrodka nie byłoby możliwe, gdyby nie unijne dofinansowanie. Wniosek złożony w Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie okazał się najlepszy spośród 19 podobnych aplikacji z całego województwa. – Cieszę się, że kolejny tego typu ośrodek powstaje w Małopolsce. Mamy sporo środków na takie inicjatywy – mówił podczas uroczystego otwarcia „Zacisza” dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie Rafał Solecki.

6

Całkowita wartość projektu to 1 839 750,84 zł. 1 704 750,84 zł dotacji pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Wartość wkładu własnego Gminnego Ośrodka Kultury w postaci budynku wyniosła 135 000,00 zł. Gmina Klucze pokryła koszty dodatkowych robót, które wynikły w trakcie prac adaptacyjnych oraz remontu parteru w związku z przeniesieniem biblioteki w Domu Kultury (260 000,00 zł).

Projektem architektonicznym zajęła się Pracownia Projektowa „Konstruktor” Patrycja Marchajska z Olkusza, natomiast adaptacją pomieszczeń Firma Remontowo – Budowlana Ryszard Straszak z Bydlina.

20

19

18

17

16

15

14

13

12

11

10

9

8

7

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze